Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis

12. 1. 2011
Životopis

Bruce Waynese narodil roku 1914 v Gotham City tamnímu filantropu Thomasi Wayneovi, vyhlášenému chirurgovi, dědici Wayne Enterprises a rozsáhlého majetku rodiny Wayneových, jejíž vlivné a uznávané kořeny ve městě sahají až do sedmnáctého století, a jeho ženě Martě Wayne (za svobodna Kane) z neméně mocné gothamské rodiny vlastnící společnost Kane Chemical. V době Bruceova narození Gotham City sužovala velká ekonomická krize, proti které se manželé Wayneovi snažili ze všech sil bojovat. Díky dobrosrdečnosti a pečování o město ze strany Thomase a Marthy mající až královský podtext byl Bruce často nazýván „princem Gothamu“.

V roce 1924, když bylo Bruceovi pouhých deset let, byla Wayneova rodina při cestě z kina přepadena pouličním zlodějem Joeyem Chillem. Přestože se Thomas snažil spolupracovat a kriminálníkovi vyhovět, Chill zpanikařil, oba rodiče zastřelil a utekl, nechajíc malého Bruce s jejich mrtvolami úplně samotného. Ironií v této tragické události zůstává, že Chillův iracionální tah byl vyprovokován na členy nižší vrstvy tvrdě dopadající gothamskou krizí, právě proti které Wayneovi bojovali.

Klečíc v krvi svých mrtvých rodičů pod omšelou pouliční lampou ve špinavé gothamské uličce si Bruce Wayne přísahal, že zasvětí svůj život boji proti zločinu.

 
Životopis

Bruceovým uzákoněným opatrovníkem se stal jeho strýc Phil Wayne, který chlapce vychovával společně se svým komorníkem Alfrédem Pennyworthem a psycholožkou a rodinnou přítelkyní Leslie Thompkins. Během dospívání Bruceovo trauma ze ztráty rodičů nezmizelo. Byl zamlklý, nespolečenský a mísil se v něm žal i vztek, který ho stále poháněl k naplnění své přísahy.

Zcela se ponořil do všestranného vzdělávání, především se zaměřil na chemii, kriminologii, ale i trénování a zdokonalování vlastní fyzické síly. Po ukončení střední školy opustil Spojené státy a cestoval po celém světě. V rámci nejrůznějších věd se učil od těch nejpovolanějších, konvenční vzdělání si doplnil na několika školách dálného východu, od největších mistrů se učil řadě bojových umění.

Do Gothamu se vrací v roce 1939 ve svých pětadvaceti letech. Oficiálně přebírá vedení Wayne Enterprises, kterou do té doby spravoval obchodní manažer a technik Lucius Fox, v budoucnu hlavní dodavatel Batmanova „hardwaru“, a přisvojuje si image zhýralého playboye. Za zdmi svého rodinného panství však pokračuje ve své duchovní cestě a chce si svoje nabyté zkušenosti co nejdříve vyzkoušet v praxi. Jeho první zásah proti kriminalitě však končí fiaskem a četnými zraněními po rvačce s přesilou pouličních gangsterů a lichvářů.

Wayne se krvácející vrátil do svého sídla a usedl do křesla v otcově pracovně. Byl tehdy zdrcený a nevěděl si rady, co podniknout, aby mohl dostát svému slibu. Tu noc oknem pracovny proletěl velký netopýr. Pod Wayneovým sídlem se nacházela rozsáhlá jeskyně, do které Bruce ještě za života svých rodičů propadl a netopýři na něj zaútočili a vyděsili ho k smrti (jednalo se o jeho druhý vůbec nejhrůznější zážitek z děctví). Tu noc si Bruce Wayne uvědomil, že klíčem k jeho boji se zločinem bude strach. Strach, který vůči němu nikdo z pouliční sebranky necítil, a proto byl poražen. Tu noc se z Bruce Waynea stal Batman.

 
Životopis

Svůj kostým si Bruce Wayne poprvé navlékl ještě téhož roku. Společně s Alfrédem, v té době už jediným dalším obyvatelem Wayneova sídla, vybudoval v rozlehlých jeskyních pod ním tajnou základnu a začal pracovat na nejrůznějších zbraních a pomůckách, spíše než k útoku určených k obraně či zastrašení nepřátel. Zvolil si oblek se špičatou maskou znázorňující netopýří uši a dlouhým černým pláštěm a přijal jméno Batman (Netopýří muž).

V Gothamu se začaly šířit zvěsti o obrovském netopýrovi likvidujícím jeho nečestné obyvatele - od podřadných pouličních chmatáků až po hlavní mafiánské bossy. To korupcí prolezlé a s mafiány spolčené policii moc nevonělo, proti nim se však postavil později jeden z Batmanových největších spojenců a přátel, poručík James Worthington Gordon. Během dvou let se Batmanovi a Gordonovi, který se dopracoval až k hodnosti policejního komisaře, podařilo dosáhnout obrovských pokroků v potlačení kriminality a korupce v Gothamu.

 
Životopis

V roce 1941 Batman adoptoval třináctiletého Dicka Graysona - cirkusového akrobata, jehož rodiče byli nedávno zabiti při mafiánské přestřelce. Batman Dicka trénuje a učí v oblasti kriminologie a ještě vyzdvihuje jeho akrobatické vlohy, načež Dick přijme roli jeho pomocníka s přezdívkou Robin. Dick byl první z řady takovýchto Batmanových společníků, kteří však na první pohled jakoby k němu nepatřili. Mladý energický hrdina v křiklavém trikotu však trudomyslnému Wayneovi skrytém pod temnou kápí dodával jakýsi pocit zodpovědnosti, když se rozhodl jeho životu nabídnout podobný cíl, jaký přijal sám. První Robin, kterého se ujal, byl v té době totiž jen o tři roky starší, než sám Bruce v době, kdy mu také zemřeli rodiče.

Rok před tím, než v Dicku Graysonovi objeví spojence, setkává se Batman se svým budoucím úhlavním nepřítelem, psychopatickým Jokerem, jehož zvrácená mentalita šíření bezúčelného zla a fascinování svým opakem a Batmanova nezlomná zásada udržením se za tenkou hranicí mezi dobrem a zlem prostřednictvím ušetření každé své oběti na životě, předpovídají, že jsou tyto dva vlastní protějšky odsouzeni k vzájemnému boji snad do konce věků.

Během následujících let začala sortu „normálních“ zloduchů v Gothamu nahrazovat skupina dalších groteskních kriminálníků, které jakoby Batmanova nekonvenční a mystická identita přitahovala. Během několika málo let se Temný rytíř setká se svými úhlavními nepřáteli jako Tučňákem (Penguin), Hádankářem (Riddler), Dvěma Tvářemi (Two-Face), Poison Ivy nebo šest set let starým mozkem celosvětové zločinecké organizace Ra´s Al-Ghulem, který Batmanovi původně dokonce nabízel, aby se k němu přidal. Jednou se mu například podařilo zjistit Batmanovu pravou totožnost a unést Robina, avšak to všechno jen proto, aby jeho zachráněním Batman dokázal, že je hoden Ra´sovy dcery Talie, se kterou měl milostnou aféru – přesto ale pravděpodobně jedinou ženou, kterou Bruce Wayne jistým komplikovaným způsobem kdy miloval, byla profesionální gothamská zlodějka Selina Kyle alias Kočičí žena (Catwoman).

 
Životopis

Wayne tak bez přestání stále vedl svoji soukromou a nekončící válku proti gothamskému podsvětí. Nebyl však sám a vedle dalších hrdinů Gothamu jako Huntress nebo Green Arrowa přijme Bruce pod ochranná křídla dalšího pomocníka, Jimovu neteř Barbaru Gordon (Batgirl). Ve svých osmnácti letech však Batmana opouští Dick a pod záštitou skupiny Teen Titans rozjíždí vlastní superhrdinskou dráhu jako Nightwing. Ještě téhož roku Batman nachytá mladého sirotka Jasona Toddea, když mu chce ukrást pneumatiku z Batmobilu. Adoptuje ho a po šesti měsících tvrdého tréningu se z něj stává druhý Robin.

Bruce se rozhodl Jasona ujmout především kvůli jeho silnému potenciálu, který však měl sklony zvrátit ho na špatnou stranu. Jason byl mnohem agresivnější a nezvladatelnější než Dick, vzhledem ke svému vztahu k němu, umocněnému nekonečnou snahou dopřát jeho zjizvené duši plnohodnotný život (stejně jako Dickovi a Bruceovi, i Jasonovi rodiče byli zabiti), si dával Batman do konce života za vinu událost, která se odehrála dva roky po Dickově odchodu. Bruci Wayneovi bylo 34 let, když byl Jason zajat a k smrti ubit Jokerem, který navíc nedlouho poté přišel do bytu Barbary Gordon a postřelil ji, čímž ji do konce života uvrhl na invalidní vozík.

 
Životopis

Přestože se Batman zapřisáhl, že už nikdy nového Robina nevycvičí, hned další rok mu cestu zkříží mladík Tim Drake, který jako jediný z Robinů Batmana sám vyhledá a stane se jeho pomocníkem z vlastní vůle. S Timem toho měl Batman vždy hodně společného, stejně jako v jeho případě se jednalo o bravurního detektiva a Bruce ho později dokonce nazval nejlepším detektivem na světě.

V současné době Bruci Wayneovi táhne na čtyřicítku. Během téměř dvaceti let své kariéry superhrdiny se stal pánem a ochráncem Gothamu. Přestože je spíše sólový hráč, dokázal si vybudovat pevnou síť kontaktů a spojenců. Barbara Gordon nyní vede gothamskou skupinu ženských superhrdinek Birds of Prey, mimo Tima Drakea je Bruce ve stálém kontaktu také s Nightwingem. Vedle svého věrného životního přítele Alfréda má i další silné spojence a přátele, kteří nenosí masku, ať už je to Lucius Fox, Jim Gordon nebo němý a zmrzačený opravář a úžasný technik Harold Allnut. K tomu je i přítelem Supermana (ve vztahu tak protikladných charakterů „Skauta“ a „Detektiva“ to neustále jiskří) a členem jeho Ligy spravedlivých.

Takový život si Bruce Wayne zvolil ve jménu svých rodičů, které zahubilo zlo, proti kterému nyní bezúnavně bojuje. Je to život, který by on sám asi nikomu nepřál. Temný, ponurý a bez zjevného východiska...

 
Životopis
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář